Omiš a okolie
Omišská riviéra
Tak sa nazýva jadranské pobrežie ležiace v srdci Dalmácie medzi turistickými strediskami Splitom (25 km) a Makarskou rivérou (32 km). Je lemovaná borovicovými hájmi, obmývaná priezračným Jadranom a smerom do vnútrozemia ohraničená striebristo šedobielym masívmi pohoria. More svojou neúnavnou činnosťou vytvorilo nespočetné množstvo väčších a menších pláží s nánosmi čistého piesku a bielych kamienkov. Pokojná atmosféra tohto nádherného miesta vyhovuje predovšetkým rodinám s deťmi a tým, ktorí hľadajú na dovolenke oddych a pokoj. Prostredie Omišskej riviéry je vzhľadom k svojej polohe vhodné ako východiskový bod k veľkému množstvu výletov autom alebo loďou.
Omiš
Kedysi starobylé pirátske mestečko vzniklo pri samom ústí krasovej rieky Cetiny, priamo pri bráne prírodnej cesty, ktorá vedie kaňonom do vnútrozemia. Dnes je Omiš jedným z obľúbených letovísk, známy svojou piesočnatou plážou. Zo stredovekého opevnenia sa zachovalo len málo: južná mestská brána so zvyškom hradu, "pirátske hniezdo" – pevnosť Mirabela vysoko na skale a impozantné zrúcaniny novšej pevnosti Fortica na kopci nad mestom (311 m). K najvýznamnejším historickým pamiatkam patrí aj predrománsky kostol sv. Petra z 10.storočia. Stredoveké centrum si dodnes zachovalo svoj pôvodný ráz a ponúka návštevníkom prechádzky malebnými úzkymi uličkami s množstvom obchodíkov, štýlových reštaurácií a kaviarní. V Omiši nájdete aj trhovisko, pekárne, cukrárne, obchody s potravinami, zmenárne a poštu.
Duće
Turistické stredisko, ktoré je akýmsi predmestím Omišu, ležiace cca 2 km západne od centra, preslávené svojimi piesočnatými plážami s pozvoľným vstupom do mora. V 60 a 70-tych rokoch tu boli vybudované vilky k turistickým účelom, najmä pre rodinnú dovolenku. V Duće je zachovaný gotický kostol sv. Marka a župský kostolík sv. Ante Padovanského. V mieste nájdete obchody s potravinami, reštaurácie, pizzeriu aj plážové občerstvenie.
Fotogaléria